Bu Blogda Ara

Salı, Temmuz 31

Meave Binchy Kitaplarını Sevdirip Hayata Veda Etti

resim alıntıdır

Ünlü roman yazarı Meave Binchy, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 72 yaşında hayatını kaybetti :(


Haberi okuyunca ben de çok üzüldüm :(
Son zamanlarda kitaplarını severek , elimden düşürmeden okuduğum , çok güzel anlatımı olan usta bir yazardı Meave Binchy.
Meave Binchy "İtalya Aşk Başkadır" deyince herkesin aklına gelse de "Hayatın Ta Kendisi Lokantası" ile tanıştım onunla ve en son "Yalnız Kadınlar Sokağını" okumuştum 
Onun sayesinde İrlanda'yı bile merak edip gitmeyi düşündüm :)
Eminim tüm hayranları aynı duyguyu yaşamıştır 
Mekanı Cennet olsun , kitaplarıyla yaşayacak 


Maeve Binchi (28 Mayıs 1940 - 30 Temmuz 2012) gazeteci, kısa öykü yazarı ve romancı.
İrlanda’nın başkenti Dublin’in dışında küçük bir köy olan Dalkey’de, 1940 yılında doğdu. Killiney’deki Holy Child Convent adlı, Katolik kız çocuklarının gittiği bir okulu bitirdikten sonra University College’dan mezun oldu ve öğretmen olarak çalışmaya başladı.
Yirmi üç yaşındayken, Kudüs’te İsa’nın son yemeğini yediği söylenen mağarayı ziyareti sırasında, dinsel inancını yitirdi. Daha sonra bir kibbutzda çalışmak üzere İsrail’e gitti. Yurtdışında bulunduğu sırada her hafta babasına, bulunduğu yerdeki hayatı ve savaş altındaki toprakları tasvir eden mektuplar yazdı. Babası, bu mektuplardan birini, Dublin’de yayımlanan "Irish Times" gazetesine 18 pound’a sattığında Binchy’nin öğretmen maaşı, 16 sterlindi.
Öykü tarzında kaleme alınmış bu mektup, Binchy’ye 1969 yılında "Irish Times"ın da kapılarını açtı. Böylece, haftada iki kez yazan ünlü bir köşe yazarı ve İrlanda feminist hareketinin ilk kadın editörü oldu. Londra’ya taşınan Binchy burada, daha sonra çocuk öyküleri de yazacak olan, BBC’nin sunucularından Gordon Snell’le tanıştı.
Eşinin teşvik ve desteğiyle yazarlık yapmaya karar veren Binchy, çok sayıda öykünün yanı sıra, iki oyun ve kendisine Prag Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü kazandıran bir de TV oyunu yazdı. Maeve Binchy, "Evening Class" (İtalyanca Aşk Başkadır) adlı romanıyla uluslararası şöhret oldu.
Maeve Binchy, eşi Gordon Snell’le birlikte yaşadıkları Dublin’de 30 Temmuz 2012'de vefat etmiştir.


4 yorum:

 1. Teşekkürler:)))
  Maeve B.ben de merak ettim; aşk öyküleri yıllar yılı okumadım ama artık zamanı gelmiştir deyip kitaplarından birini alıp ruhumu yıkamalıyım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hangisini tavsiye etsem bilemedim :) ben hepsini okumadım ama kitapçıda ilk karşınıza gelen (ya da internette) alıp okuyun derim

   Sil
 2. :( Üzüldüm.. Çok güzeldi kitapları.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...