Bu Blogda Ara

Cuma, Mart 15

Çocuğum Sürekli Yemek Yiyor.Bazı çocuklar her zaman aç görünür ve siz midesinde bir delik olup olmadığından kuşkulanmaya başlayabilirsiniz. Daha akşam yemeğini bitirir bitirmez bisküvi kutusunu aramaya başlar ve yiyecek bir şeylere ihtiyacı olduğunu söyler. Bu sahne size de tanıdık geliyor mu?
Düzenli açlık hissi çok seyrek olarak doymak bilmez bir açlıkla kendini gösteren ve Prader Willi sendromu olarak bilinen az rastlanan bir genetik bozukluğa bağlı olabilir. Ancak çocukların geri kalan çoğunluğu için, yeme alışkanlıklarına daha yakından bakmak, durumu ortaya çok daha kolay çıkarabilir.
"Ben acıktım" dediklerinde bu gerçekte "biraz şekerleme istiyorum" veya "bir bisküvi istiyorum" anlamına geliyor olabilir. Ancak ona sadece muz veya diğer sağlıklı atıştırmalıklar sunarsanız aniden gerçekte zannettikleri kadar aç olmadıklarına karar verebilirler.
Gizli yemek yemelerin sebebi
Eğer ona beslenme hakkında gerekli bilgileri öğretiyorsanız çocuğunuz farklı gıdaların vücudu için farklı görevleri yerine getirdiğini öğrenecektir. Böylece şekerlemelerin tadının güzel olduğunu ancak onu sağlıklı yapmayacağını; dolayısıyla eğer açsa bir dilim meyve veya tost gibi bir şey yemenin çok daha iyi olacağını ona anlatabilirsiniz. Bunları yedikten sonra hâlâ şekerleme istiyorsa yemesine izin vereceğinizi söyleyin.
Çocuk açsa onu yemekten mahrum etmek hiç de adil değildir; eğer böyle yaparsanız bu muhtemelen tartışmayla veya gizli yemek yemeyle sonuçlanacaktır. Ancak çocuğunuzun gerçekten aç olup olmadığına dair kuşkularınız varsa, bunun sadece su, can sıkıntısı veya duygusal rahatlama ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Bu çok sık olduğunda durumu saptamak hiç de kolay değildir ancak bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz: Örneğin etrafta amaçsızca dolaşıp sonra da "acıktım" demesi veya yemediği zamanlar dışında aksi veya sessiz olması iyi birer ipucudur.
"Şişmanlayacaksın" demeyin
Daha fazla yemek istediğinde çocuğunuz "şişmanlayacaksın" diye korkutmayın çünkü bu olumsuz hisleri ve beslenmesinin onun kontrolü dışına çıktığı duygusunu daha da artırabilir. Bunun yerine, karnında gerçekten açlık mı, yoksa başka bir şey mi hissettiğini anlamasına yardım edebilirsiniz. Her açlıktan sızladığında bunu yapmayın, ancak vaktiniz olduğunda ve durumu uygun göründüğünde bu yola başvurmaktan da kaçınmayın.
 • Açlık hissini diğer duygulardan ayırabilmesi için çocuğunuza yardım edin.
 • Gerçekten aç olup olmadığını sizin değil, sadece kendisinin bilebileceğini vurgulayın.
 • Acıkmaya başladığını fark ettiğinizde şu sağlıklı atıştırmalıkları hazır edin: Sebze çorbası, havuç, salatalık, kereviz ve biber parçaları, meyve.
 • "Bence yeterince yedin", "Hâlâ aç olman mümkün değil" gibi yorumlar yapmaktan kaçının, çünkü bunlar çocuğun kendi bedenini tanıyıp tanımadığı konusundaki özgüvenini zedeler. 

4 yorum:

 1. Kesinlikle her annenin okuması gereken bir yazı , çok bilsek bile bilmediklerimiz de var :)

  YanıtlaSil
 2. Çok hoş bir yazı olmuş, şimdilik ihtiyacım olmasa da bir gün ihtiyacım olabilecek bilgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Lazım olmaz ki" denemeyecek kadar yararlı , evet :)

   Sil
 3. Benim 15 yaşındaki oğlum küçüklüğünden beri karadelikle geziyor. Yemekten kalkıp buzdolabının önünde kendini bulan bi çocuk. Ve yemekte bir yetişkinin yiyeceğinin iki katını yiyor. Ben artık yıldım bu çocuğa laf anlatmaktan. Ne var ne yok herşeyi yiyor. Kardeşlerini düşünmüyor, kendine 5 alıyosa onlara 2 bırakıyor. Ne yapmalıyım artık danışmalıyım diye düşündüm. Googleda arama yaparken yazınıza rastladım. Öyle gelişine yazdım :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...