Bu Blogda Ara

Cumartesi, Nisan 20

ASM Aile Sağlık Merkezi mi Yoksa Aile Sıkıntı Merkezi mi?ASM yani aile sağlık merkezi. Bir çoğunuzun da bir şekilde yolunun düştüğünü sanıyorum.
Özellikle gebelik ve doğum gibi durumlarda zaten ev telefonunuzdan sizi arayıp gerekli işlemleri layıkıyla yapıyorlar. Uygulamaları gayet iyi , eğer siz de pozitif gününüzdeyseniz karşınızdakinden güleryüzlü hizmet bile alabiliyorsunuz. Gelgelelim tedavi ve ilaç durumları işin içine girince sağlığınızdan bile olabiliyorsunuz (!) Başıma gelen güler misin ağlar mısın durumunu da bu yüzden paylaşmak istedim.

Geçtiğimiz günlerde parmaklarımdaki hafif ağrıların soğuktan mı yoksa romatizmadan mı olduğuna karar veremeyince, bağlı bulunduğum ASM'ye giderek durumu izah ettikten sonra 3 tüp kan verdim. Sonuçları alınca, bir sayfa dolusu kan değerinden sadece 2 tanesinin kenarında * işareti olduğu için diğer değerlerin gayet normal seviyede olduğunu görünce sevindim. 
Doktora sonuçlarımı göstermek için odasına girdim ve kağıdı inceleyip "Harika, çok güzel, bilmem ne çok iyi, bilmem şu gayet iyi" diyerek gülümsedi. Ben ise "Hocam ellerimdeki ağrıdan dolayı acaba romatizma mı var diye bu tahlilleri yaptırmıştım" dedikten sonra ne dese beğenirsiniz "Heh! ben de tam onu diyecektim, bu sondaki değer var ya , yüksek çıkmış , bu romatizma değeri, o yüzden şu iğneleri sana yazıyorum, yalnız bunlar penisilin içerdiği için eli çabuk bir hemşire bulman lazım, bunları bizim merkezlerimizde değil hastanede ya da poliklinikte yaptırabilirsin, geçmiş olsun" diyerek elimde reçeteyle beni uğurladı.

Merkezden çıktım ama kafamın içinde söyledikleri yankılanıp duruyor "Penisilin" "İğne" "Eli çabuk hemşire" 
Allahım dedim benim romatizmal olayım bu kadar ciddi demek ki . Üstelik bu 3 iğne, 15 günde bir yapılacak ve 15 günde bir gidip ilacı yazdıracağım, yani 1,5 ay boyunca bu iğnelerin esiriyim. Kafamdaki bu düşüncelerle akşamı zor ettim. İş yerimden çıkar çıkmaz soluğu -sülalecek devamlı gittiğimiz ve artık hepimizi tanıyan- özel bir poliklinikteki doktorumuzun yanında aldım. Durumu izah ettim, tahlil sonuçlarını ve reçeteyi uzatıp "Hocam benim romatizmam var mı yok mu " diye sorduğumda verdiği cevap ne oldu biliyor musunuz "Turp gibisin , Bu değerlerin romatizmayla uzaktan yakından alakası yok 
"Ama hocam ASO yüksek çıkmış demir bağlama bilmem nesi düşük çıkmış demir eksikliğimi var" "Bol bol sebze meyve ye bir şeyciğin yok , ASM.lere tahlil ve ilaç yazdırmaya gidin ama tedavilerini uygulamayın" dedi. Yüzümdeki şaşkın ifadeyi görünce açıklama yapma ihtiyacı hissetmiş  olacak ki "Tabi ki bana gelin demiyorum ama tedavileri hiç doğru değil"

Bu kadar şeyden sonra ben de binlerce kez iğneyi yaptırmadığıma şükredip ASM.lere bu saatten sonra anca ilaç yazdırmaya giderim. Sizleri de bilgilendirmeyi borç bilirim.
Herkese bol sebze ve meyveli sağlıklı günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...